شکست پایه و اساس موفقیت،و وسیله‌ی دستیابی به آن است.(لائوتزه)

غلبه بر ترس از شکست یک اصل اساسی برای رسیدن به موفقیت است.برای بسیاری از مردان و زنان بزرگی که به موفقیت‌های عظیم نائل شده‌اند،شکست صرفا دست‌اندازی در مسیر دستیابی به موفقیت‌هایشان بوده است.

مردانی نظیر هنری فورد،اصغر فرهادی،بتهوون،کریستیانو رونالدو و لیونل مسی،نیکولای تسلا و بسیاری دیگر،دریافتند که شکست واقعی “تلاش نکردن” است و این‌که تا وقتی ماشین را روشن نکنند،سفرشان آغاز نمی‌شود.در نتیجه،تا وقتی کاری انجام ندهند،چیزی هم به دست نمی‌آورند و این یعنی کمترین میزان موفقیت.

به همین شکل،زنانی نظیر ماری کوری،امیلی دیکنسون،جین آستین،فروغ فرخزاد و بسیاری زنان موفق دیگر هم بدون مشکل موفق نشدند و برای رسیدن به آرزوهایشان زمان‌های دشواری را گذراندند.

پس چرا یک فرد ترس از شکست دارد؟

نمی‌داند که برای رسیدن به موفقیت باید واقعا چقدر سخت تلاش کرد.

یکی از دلایلش این است که بسیاری از ما آنچنان روی موفقیت و ظواهرش تمرکز کرده‌ایم،که فراموش کرده‌ایم واقعا مستلزم چه‌چیزهایی است.ما به‌ندرت به این فکر می‌کنیم که شکست بخشی از زندگی‌ست و چگونه بسیاری از داستان‌های موفقیت از دل شکست مطلق بیرون آمده‌اند.هیچکس راجع به تعداد دفعاتی که آبراهام لینکلن قبل از رسیدن به ریاست‌جمهوری آمریکا تلاش کرد و موفق نشد صحبتی نمی‌کند(هشت بار).هیچکس راجع به این‌که چگونه بیل‌گیتس قبل از تبدیل شدن به یکی از نمادهای دنیای کامپیوتر،از دانشگاه اخراج شد.یا راجع به این‌که چگونه مایکل جردن،قبل از این‌که تبدیل به یکی از بزرگترین بازیکنان بسکتبال تمام دوران شود،نتوانست وارد تیم بسکتبال دبیرستان خودش شود.در این دوران که رسانه‌ها به‌سرعت عمل می‌کنند و اخبار لحظه‌ای از این سر تا آن‌سر دنیا مخابره می‌شوند،ما اغلب بخش فریبنده‌ی موفقیت را می‌بینیم،نه بخشِ مشکلات و تلاش‌های سختی که نیاز دارد تا به آن برسیم.

انتظارات واقع‌گرایانه ندارد.

ما اغلب انتظار داریم که در اولین تلاش‌مان در یک کار موفق شویم و اگر موفق نشویم،گمان می‌کنیم که تمام شد و شکست‌خورده‌ایم.به‌نظر شما این دیدگاه چقدر واقع‌گرایانه‌ست؟فقط به‌این خاطر که ما یک امتحان را خراب کرده‌ایم،یک ترفیع رتبه‌مان رد شده است،یا وقتی یک دختر یا یک پسر که از او خوشمان می‌آید به ما جواب رد می‌دهد،آیا این بدان معنی‌ست که قرار است هیچ‌وقت موفق نشویم؟ابدا این‌طور نیست.با این‌وحود،ترس از رد شدن،یا مواجه شدن با شکست،بسیاری از اشخاص را از تلاش دوباره بازمی‌دارد.

همین اتفاق در انواع ورزش‌ها می‌افتد.اگر بدانید خود من به‌شخصه چقدر اشتباه کرده‌ام و در بازی های بزرگ،گل‌های بد دریافت‌کرده‌ام.خب موضوع همین است.تا وقتی اشتباه نکنیم،یاد نمی‌گیریم.ورزشکاران باید یادبگیرند چگونه با شکست خوردن کنار بیایند قبل از این‌که درک‌کنند چه چیزی برای موفقیت نیاز است.در هر ورزشی،انتظار برنده شدن در همان شروع مسابقه،کاملا غیرواقع‌گرایانه‌ست.شکست بخشی از پروسه‌ی یادگیری چگونه برنده شدن است.به همین شکل،در صنعت موسیقی و سرگرمی،اغلب “موفقیت‌های یک‌شبه” سال‌ها کار و تلاش قبل از رسیدن به موفقیت‌های عظیم می‌طلبد.

مالکوم گلدویل در کتابش ” ”outlierمدام راجع به “قانون 10000 ساعت” حرف می‌زند و در آن می گوید که کلید رسیدن به موفقیت در هر زمینه‌ای ،تمرین یک کار مشخص به‌مدت 10000 ساعت است.به عنوان مثال،او گروه بیتلز را مثال می‌زند که فقط در هامبورگِ آلمان بین سال‌های 1960 تا 1964 حدودا 1200 اجرا داشته و این یعنی چیزی بیشتر از 10000 ساعت.یا بیل‌گیتس را مثال می زند که در سن 13 سالگی با این قانون 10000 ساعت آشنایی داشته است.او بیش از 10000 ساعت به یادگیری برنامه‌نویسی روی کامپیوتر دبیرستانش اختصاص داده است.

نیازی به گفتن نیست که در حین 10000 ساعت تمرین هر چیزی، شکست و ناامیدی و دور افتادن از هدف هم به سراغ آدم می‌آید.اما باید ادامه داد.

غلبه بر شکست
غلبه بر شکست

کمال گرایی

بعضی از ما از شکست می‌هراسیم چون باور داریم که باید کامل و بی‌نقص باشیم.اگر ما سراغ کاری برویم و در آن شکست بخوریم،ریسک احمق به‌نظر رسیدن را به‌ جان می‌خریم و احساس ناقص بودن می‌کنیم.

کمال‌گرایان باور دارند که همه‌چیز اید به بهترین نحو و بدون هیچ اشتباهی نجام شود.آن‌ها اگر نتوانند کاری را به‌طور کامل انجام دهند،ترجیح می‌دهند که اصلا انجامش ندهند.این طرز تفکر،شخص کمال گرا را از یادگیری واقعی و مزایا و ارزشی که از تجربه به‌دست می‌آید محروم می‌کند.

چگونه بر ترس از شکست غلبه کنیم

تنها با غلبه بر ترس از شکست می‌توانیم به موفقیت در زندگی نائل شویم.در اینجا نکاتی را راجع به از بین بردن این ترس و تمرکز روی موفقیت برایتان می گویم:

این‌که در زمان‌هایی شکست خواهید خورد را درک کنید و انتظارش را داشته باشید.

بدانید که شما انسانید و انسان‌ها اشتباه‌ می‌کنند.قبل از این‌که هر کدام از ما یادبگیریم چگونه راه برویم،می‌خزیدیم.ما بلند شدیم،افتادیم،دوباره بلند شدیم و به این پروسه ادامه دادیم تا وقتی که به‌خوبی توانستیم راه برویم.

شکست خوردن را به خودتان نگیرید.

در عوض،به آن به چشم دست‌اندازی در مسیر نگاه کنید.مطمئن شوید که از آن به‌ خوبی یاد می‌گیرید و سپس در موقعیت‌های آینده از این تجربه‌ای که یاد گرفته‌اید،استفاده کنید.از در نظر گرفتن شکست به عنوان یک نقص شخصیتی و یا یک ضعف خودداری کنید.این کار فقط جلوی شما را از رسیدن به موفقیت‌های آینده می‌گیرد.

هیچکس همیشه و یا حتی اغلب مواقع در حال موفق شدن نیست.

جالب است بدانید که در بیسبال،ستارگان بیسبال حدود 70% از موقعیت‌هایشان را از دست می‌دهند.در فوتبال هم همینطور است.بازیکنان بزرگ خیلی از موقعیت‌هایی که به دست می‌آورند را از دست می‌دهند.اما در اینجا گفتاوردی وجود دارد که می‌گوید:”تو 100% موقعیت‌هایی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنی را از دست می‌دهی.”در زندگی هم همین است.شما اگر تلاشی نکنید،در هیچ‌کاری شکست نمی‌خورید.البته لازم به ذکر نیست که در هیچکاری موفق هم نخواهید شد.

یادتان باشد که “شکست” موفقیت‌های بسیاری را ایجاد کرده است.

در نظر بگیرید که در طول تاریخ،چگونه مردمان قبل از رسیدن به موفقیت شکست خورده‌اند و مخصوصا به این که شکست خورده‌اند توجه داشته باشید.معلم آلبرت انیشتین به او گفت که مدرسه را ترک کند و به او گفت:”انیشتین،تو هیچوقت به هیچ‌جایی نمیرسی.” معلم موسیقیِ لودویگ ون بتهوون در مورد او گفته بود:”به عنوان یک آهنگساز به او هیچ امیدی نیست.” دو شرکت اتومبییل‌سازی اولِ هنری فورد ورشکسته شدند.

قدر مزایای شکست‌خوردن را بدانید.

رالف والدو امرسون،فیلسوف و نویسنده‌ی آمریکایی می گوید:”تمام زندگی یک تجربه است.هرجقدر بیشتر تجربه کنید،بهتر است.”به بیان دیگر،شانس شما برای موفق شدن در اولین تلاش‌تان در هر کاری بسیار ناچیز و نزدیک به صفر است.هر چقدر بیشتر امتحان و تجربه کنید،در آن بهتر خواهید شد.

به خودتان باور داشته باشید.

وقتی کارها خوب پیش نمی‌رود،به‌جای تسلیم شدن،از این فرصت برای بالا بردن نیروی استقامت و عزم و اراده‌تان استفاده کنید.باور داشته باشید که شما توانایی لازم برای عبور از این موانع و زمان‌های سخت را دارید.به یاد داشته باشید که چقدر آدم‌های شکست‌خورده موفق شدند صرفا به این خاطر که کم نمی‌آوردند و تسلیم نمی‌شدند.

مزایای غلبه بر شکست

  • تجربه و دانش ارزشمندی را به‌دست می‌آورید.
  • قدرت روحی و شخصیتی و تمرکز به دست‌می‌آورید.
  • راه‌های بیشتری برای خلاقیت پیدا می‌کنید و مهارت‌های حل مشکل‌تان را ارتقا می دهید.
  • به شما فرصتی می‌دهد که اهدافتان را از نو تعریف کنید یا اگر لازم است،مسیر جدیدی را آغاز کنید.
  • ذهنیت باز و روشن و انعطاف‌پذیری ذهنی به‌دست می‌آورید.
  • اعتمادبه‌نفس و عزت‌نفس خودتان را افزایش می دهید.

به‌گمانم بعد از مطالعه‌ی این پست،خواندن مطلب زیر نیز برای شما مفید واقع شود:

چگونه در زندگی بر ترس هایمان غلبه کنیم | استراتژی هایی برای غلبه بر ترس