نخستین بار خیلی اتفاقی با کتاب ذهن نامحدود آشنا شدم.

در استوری‌های اینستاگرام مشغول بطالتی مدرن بودم که معمولا راه فراری هم از آن نیست.

فقط دراز می‌کشی روی مبل،گوشی را بالای صورتت نگه می‌داری و شروع می‌کنی به کشیدن صفحه به سمت راست.

عجب دور باطلی‌ست.بگذریم.

باری،همچنان که مشغولِ گشت‌و‌گذار بودم،چشمم به استوریِ پیجِ نشر نوین افتاد.تبلیغ کتابی را کرده بودند به نام ذهن نامحدود.طرح جلد کتاب هم چشم‌نواز بود و عنوان کتاب،خودش را انداخت در بغلم.

بدون این‌که راجع بهش فکر بیشتری بکنم،وارد طاقچه شدم و بلافاصله خریدمش و مشغول مطالعه شدم.

از لحظه‌ای که شروع به مطالعه‌اش کرده‌ام،تا الان که دارم معرفی‌اش را می نویسم،کتاب ذهن نامحدود نقشی اساسی در شکل‌گیری نگرشی تازه در وجود من ایفا کرده است.

بماند که مطالب ذهن نامحدود،یکی از مجموعه مطالبی‌ست که در مدرسه‌ی توسعه‌شخصیِ پیرامایند،به تفضیل به آن پرداخته‌ام.

در ادامه،بخش هایی از یادداشت‌هایی که در حین مطالعه‌ی این کتاب نوشته‌ام را برایتان می‌آورم:

📙 جو بولر در کتاب ذهن نامحدود می‌نویسد:

بهترین زمان برای رشد مغزی وقتی است که در حال تقلا یا اشتباه کردن هستیم.

استقبال از موانع و اشتباه کردن در فرآیند یادگیری، ایجاد اتصالات عصبی و مغزی را تسهیل می‌کند و یادگیری را ارتقا می‌بخشد. در واقع، لپ کلام این‌ است که باید در حین اشتباه کردن آموخت.

از بچگی به ما یاد داده‌اند که باید کارها را بدون اشتباه انجام داد. همواره خواسته‌ایم بدون هیچ اشتباهی، مهارت‌های مورد نظرمان را یاد بگیریم.

نظام‌های آموزشی هم که بر همین اصل استوارند. اگر اشتباه کنی، یعنی استعدادی نداری.

مغز ما ثابت نیست. مغز ما ماهیتی پیش‌رونده دارد. از بچگی به ما گفته‌اند تو استعداد ریاضی داری یا تو مغز موسیقی داری یا تو اصلا هیچ استعدادی نداری. امان از این دیدگاه غلط!

امروزه محققان دریافته‌اند که مغز ما، در هر سنی که باشیم، در حین اشتباه و یادگیری، مسیرهای نورونی و عصبی جدیدی می‌سازد که در نهایت منجر به یادگیری مهارتی جدید می‌شوند.

یعنی می‌شود با وقت زیاد گذاشتن، تلاش و پشتکار، این مسیرهای عصبی را ایجاد کرد و هر مهارتی را فرا گرفت.

در ادامه،اطلاعات کامل و جمله‌هایی از کتاب را برایتان نقل خواهم کرد:

نام کتاب:

ذهن نامحدود؛یادگیری،رهبری و زندگی بدون مانع |  Limitless Mind: Learn, Lead, and Live Without Barriers  

تاریخ چاپ نسخه اصلی و نسخه ترجمه‌شده:

نسخه‌ی اصلی کتاب در تاریخ 3 سپتامبر 2019 توسط انتشارات HarperOne  منتشر شده است.

ترجمه‌ی فارسی این کتاب هم در پاییز 1398 توسط نشر نوین وارد بازار شد.

تعداد صفحات:

حجم کتاب ذهن نامحدود 240 صفحه است که از نظر من،حجم بسیار مناسبی‌ست.نویسنده از گزافه‌گویی خودداری ورزیده و تا حد امکان با استفاده از داستان‌ها و روایت‌های خود،مطالب مدنظرش را بیان کرده است.مطالعه‌ی این کتاب،روان و ساده است و ما را با مطالب سخت و سنگین گیج و کلافه نمی‌کند که از نظر من،پوئن مثبتی برای کتابی با مباحث تخصصی است.

نویسنده:

نویسنده‌ی کتاب،خانم دکتر جو بولر،پروفسور و استاد دانشگاه و بنیان‌گذار وبسایت یوکیوبد است.وی که متولد 1964 بوده،نویسنده نخستین دوره جامع آموزشی آنلاین در حوزه ریاضیات و یادگیری، 9 کتاب ریاضی و تعداد بی‌شماری مقالات پژوهشی است. آثار او در نیویورک‌تایمز و مجلات تایمز، تلگراف، آتلانتیک، وال‌استریت و بسیاری از رسانه های خبری دیگر به چاپ رسیده است. بی بی سی او را یکی از هشت آموزگار برتر دنیا می داند که «چهره آموزش را دگرگون ساخته‌اند». او در استنفورد در ایالت کالیفرنیا زندگی می کند.

مترجم:

مترجم این کتاب،خانم سمیه احمدی است که تا این لحظه متاسفانه نتوانسته‌ام اطلاعاتی از ایشان به دست بیاورم.

کیفیت ترجمه:

ترجمه‌ی این کتاب بسیار شیوا و روان انجام شده است.من بخش‌هایی از نسخه‌ی انگلیسی کتاب را نیز مطالعه کردم و مشکلی در ترجمه‌ی کتاب ندیدم و منرجم به خوبی امانت‌داری را در حین نرجمه رعایت کرده است و عبارات را به بهترین نحو ممکن از انگلیسی به فارسی برگردانده و در اختیار ما قرار داده است.

سایت و پروفایل نویسنده در شبکه‌های اجتماعی:

جو بولر در اینستاگرام

نظر مترجم:

خانم سمیه‌ احمدی در ابتدای کتاب،بخشی تحت عنوان سخن مترجم نگاشته است که قسمتی از آن را در زیر می‌آورم:

یادگیری فرصت نامحدود انسان برای تجربه‌ی بی‌نهایت است و جای افسوس دارد که توان بی‌انتهای ما برای درک جهان با موانعی ساده محدود شود؛موانعی که می‌توان آن‌ها را تغییر داد.ارزش کتاب پیش‌رو،بیش از هر چیز،در شناساندن این موانع،طرح راهکارهایی برای رفع آن‌ها و دستیابی به بینشی نامحدود در درک و یادگیری است.

آنچه این کتاب را از سایر کتب خودیاری موجود در حوزه‌ی روانشناسی متمایز می‌سازد،تکیه‌ی محکم آن بر بدنه‌ی تحقیقات و پژوهش‌های صورت گرفته در زمینه‌ی آموزش و یادگیری است.این تحقیقات در کنار بررسی‌های کیفی و تجارب آموزشی مولف دست‌مایه‌ای گران‌بها فراهم ساخته تا اثری ارزشمند برای هموار ساختن مسیر یادگیری برای هر فرد،در هر زمان و در شرایطی،خلق شود.

بنا به تخصص مولف در حوزه‌ی آموزش ریاضیات،شاید در برخی بخش های کتاب،این تصور ایجاد شود که کتاب پیش رو صرفا درباره‌ییادگیری ریاضیات است،نه بیشتر؛اما باید در نظر داشت که راهکارهای مطرح شده را می‌توان به تمام حوزه‌های زندگی فردی و اجتماعی تعمیم داد و از آن‌ها در راستای پیشبرد اهداف و رفع موانعی بهره برد که مسیر پیشرفت شخصی را مسدود کرده‌اند.مهم‌تر آن‌که ریاضیات علم حاکم بر جهان اطراف ماست و درک آن بی‌شک به تفکر خلاقانه و حل مسائل بیشتر منجر خواهد شد؛بنابراین چه از آموزه‌های این کتاب در یادگیری ریاضیات اسفتاده شود و چه در هرحوزه‌ و زمینه‌ی دیگری،دید ما را در قبال آموزش،یادگیری و در کل زندگی تغییر خواهد داد.

نسخه کاغذی و الکترونیکی:

کتاب ذهن نامحدود در اپلیکیشن‌های کتابخوان مختلفی ارائه شد که در اینجا،لینک خرید این کتاب را از وبسایت خود نشر نوین،فیدیبو و طاقچه برایتان می‌گذارم:

کتاب ذهن نامحدود در وبسایت نشر نوین

کتاب ذهن نامحدود در طاقچه

کتاب ذهن نامحدود در فیدیبو

طرح جلد، فونت و صفحه‌آرایی:

طرح جلد کتاب،گویی انفجار رنگ‌هاست در پس‌زمینه‌ای سفید،که ظاهری بسیار چشمگیر دارد و از همان لحظه‌ی اول،خود را به ذهن مخاطب قلاب می کند.به زعم بنده،نشرنوین با استفاده از همان طرح اصلی جلد کتاب به عنوان طرح جلد ترحمه‌ی کتاب اصلی،کار درستی انجام داده است.حداقل برای خود من،طرح جلد کتاب نقشی اساسی در تمایل پیدا کردن به خواندنش داشت.

جلد کتاب،شومیز است با قطع رقعی.

معرفی کتاب | ذهن نامحدود اثر جو بولر
معرفی کتاب | ذهن نامحدود اثر جو بولر

این کتاب در چه زمینه‌ای مرا یاری می‌کند:

این کتاب،به معنای واقعی،نگرش مرا در زمینه‌ی آموزش و یادگیری کامل‌تر کرد.

من شیفته‌ی یادگیری هستم.اما در تمام این سال‌ها،قطعه‌ی پازل گمشده‌ای داشتم.آن هم این بود که باور نداشتم که اشتباه کردن سبب یادگیری و رشد مغزی می شود.

در این کتاب،خانم بولر با تحقیقات کاملی که انجام داده و نتایجی که با ما به اشتراک گذاشته،نگرش مرا تغییر داد و کامل‌تر کرد.حالا بهتر از هر زمان دیگری می‌دانم که برای موفقیت و یادگیری باید اشتباه کرد.باید تقلا کنیم،نلاش کنیم،سماجت به خرج دهیم تا بتوانیم در انتها به موفقیت برسیم.

چند جمله طلایی و کوتاه از کتاب:

_مغز ما به طرزی شگفت‌آور،سازش پذیر و منعطف است.در حقیقت،هر زمان چیزی می‌آموزیم،مغز ما تغییر می‌کند و دوباره سازمان‌دهی می‌شود؛این باور از دلِ مهم‌ترین پژوهش عصر حاضر یuنی انعطاف‌پذیری عصبی بیرون آمده است.

_بهترین زمان برای رشد مغزی وقتی است ;ه در حال تقلا یا اشتباه کردن هستیم.استقبال از موانع و اشتباه کردن در فرآیند یادگیری،ایحاد اتصالات عصبی و مغزی را تسهیل می‌کند و یادگیری را ارتقا می‌بخشد.

_برخی افراد شکست می‌خورند و ادامه می‌دهند،گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است.آن‌ها زمین می‌خورند و دوباره برمی‌خیزند،با انتقاد روبرو می‌شوند و آن را نشانه‌ای مثبت قلمداد می کنند،مبنی بر این‌که در مسیری درست قرار دارند.تک‌تک این افراد به راستی انسان‌هایی نامحدودند.

یک پاراگراف از کتاب:

این فشار که باید همه‌چیز را بدانیم معضلی حقیقی است.اما بسیاری از افراد با آگاهی از دانش مغزی و علم به ارزش تقلا و گشودگی موفق شدند این باور را کنار بگذارند.چقدر پیش می‌آید که افراد با ترس از این‌که به‌قدر کافی نمی‌دانند،وارد کلاس درس یا یک جلسه‌ی کاری شوند؟حال اگر افراد این لحظات نداستن را بپذیرند و تمایل بیشتری به پذیرش تقلا و دشواری داشته باشند،چقدر رهایی‌بخش خواهد بود؟انسان‌ها باوری کذایی دارند مبنی بر این‌که باید همه‌چیز را بدانند.حال اگر این باور را کنار بگذارند و در عوض،از عدم اطمینان استقبال کنند،روش زندگی‌شان تغییر خواهد کرد و تعاملاتی سازنده‌تر را تجربه می‌کنند.اگر افراد با این رویکرد وارد مکالمات شوند،عملکرد شرکت‌ها بهتر می‌شود،دوستی‌ها گسترش می‌یابد و افراد در عین آرامش،کارایی و تاثیرگذاری بیشتری خواهند داشت.

بخش‌های کتاب:

مقدمه:کلید‌های شش‌گانه

فصل1:چگونه انعطاف‌پذیری عصبی همه‌چیز را تغییر می‌دهد؟

فصل2:چرا باید اشتباها،تقلاکردن و ختی شکست را دوست بداریم؟

فصل3:مغز خود را تغییر دهید تا واقعیت شما تغییر کند.

فصل4:مغز مرتبط      

فصل5:چرا سرعت جای خود را به انعطاف‌پذیری داده است.

فصل6:رویکردی نامحدود به مشارکت

ناشر:

ناشر کتاب ذهن نامحدود،نشر نوین است.به‌شخصه بسیار این انتشاراتی و تیم جوان و دوست‌داشتنی‌اش را دوست دارم.در ادامه،بخش درباره‌ی ما نشر نوین را برایتان می‌آورم:

نشر نوین از سال 1392، با دو هدف جاه طلبانه 1) ارتقا دانش مدیریت و کسب و کار و 2) ارتقا فرهنگ مطالعه ایرانیان، شروع به کار کرد. از آن زمان تاکنون موفق به کسب عنوان «شرکت خلاق» از طرف معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، مجوز نشر از وزارت ارشاد و مجوز رسانه های دیجیتال شده است. تاکنون بیش از 100 عنوان کتاب و 30 شماره مجله کسب و کار هاروارد را منتشر نموده ایم. وب سایت اختصاصی مجله هاروارد و هدایای تبلیغاتی، از محصولات جانبی نشر نوین است.

“وبسایت نشر نوین”

قیمت:

قیمت نسخه‌ی کاغذی این کتاب،39 هزار تومان است.

همچنین قیمت نسخه‌ی الکترونیکی آن،در فیدیبو و طاقچه،13 هزار تومان است.

به‌گمانم بعد از مطالعه‌ی این پست،خواندن مطلب زیر نیز برای شما مفید واقع شود:

معرفی کتاب | اثر مرکب اثر دارن هاردی