به محض آن‌که به خودت اعتماد کنی،یاد خواهی گرفت که چگونه زندگی کنی.(گوته)

سال‌ها پیش که نوجوان بودم،دچار مشکل اعتمادبه‌نفس نداشتن شدم.آن‌موقع‌ها در تیم فولادخوزستان توپ می‌زدم.مربی‌ای داشتیم به اسم آقای نادریان‌فر که در زمان خودش فوتبالیست بزرگی هم بود.

من دروازبان بودم و مهم‌ترین خصوصیتی که هر دروازبان باید داشته باشد،اعتمادبه‌نفس فوق العاده بالا است.آقای نادریان‌فر یک‌بار قبل از یکی از مسابقه‌های مهم،مرا به کناری کشید و گفت:

“ببین پوریا،اگه به خودت اعتماد نداشته باشی،من و دیگران هم نمی‌تونیم بهت اعتماد داشته باشیم.از کار خودت مطمئن باش.به خودت اطمینان داشته باش و بدون که به‌محض این‌که به خودت اعتماد کردی،منم کاملا بهت اعتماد می‌کنم.”

از همان موقع،یاد گرفتم که فقط خودمان در ساختن اعتماد به نفس مسئولیم.نمی‌توانیم برای کمک یا تایید شخص دیگری منتظر بمانیم.ما باید خودمان را مستحق به‌دست آوردن هرچیزی که انتخاب می‌کنیم بدانیم.

در نهایت،جوری که خودمان،خودمان را می‌بینیم بسیار بیشتر از آن‌گونه‌ای که دیگران ما را می‌بینند اهمیت دارد.

در یک نظرسنجی آنلاین که توسط هم مردان و هم زنان انجام شده است،مشخص گردیده که ویژگی شماره‌ی یکی که از نظر هر دو طرف در یک شخص خواستنی و جذاب است،”اعتمادبه‌نفس”بود.جذابیت ظاهری حتی در ده‌تای اول نظرسنجی هم حضور نداشت!و من این مسئله را به عینه در جامعه مشاهده کرده‌ام.

حرف آخر این است که آن‌گونه‌ای که راجع به خودتان فکر می‌کنید و روی خودتان کار می‌کنید،بسیار مهم‌تر از صرفا داشتن ظاهری زیبا است.اعتمادبه‌نفس ساختن نه تنها باعث جذابیت شما در نظر دیگران می‌شود،بلکه راه بسیار خوبی برای ایجاد حس خوب در وجود خودتان است!

چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم؟
چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم؟

نکاتی برای ساختن اعتماد به نفس

1.بدانید که خاص هستید.

به‌خودتان باور داشته باشید و بدانید که از شما فقط یکی در این دنیا هست.

هیچ‌کس دیگری در این دنیا شبیه شما نیست.ظاهر هیچ‌کس دقیقا شبیه شما نیست،استعدادها،تجربیات و جهان‌بینی شما را ندارد.شما خاص هستید و درنتیجه این‌جا هستید تا سهم خود را در این دنیا بپردازید.اگر هرکدام از ما روی چیزی که به این دنیا می‌آوریم و باید در این دنیا به اشتراک بگذاریم تمرکز کنیم،دیگر مقایسه،حسادت یا ندامتی وجود نخواهد داشت.

2.بهترین تلاشتان را بکنید.

وقتی با تمامِ چیزی که دارید،بیشترین تلاشی که می‌توانید را انجام می‌دهید،شما مطمئنا حس خوبی خواهید داشت و این اعتمادبه نفس در تمام کارهایی که انجام می‌دهید نمود پیدا خواهد کرد.انجامِ بهترین تلاش،باعث می‌شود که از دست‌به خطر زدن نترسید و از کنج امن‌تان خارج شوید.

3.پشتکار به خرج دهید.

همه با مشکلات،شکست‌ها و موانعی درگیر می شوند.اجازه ندهید آن‌ها اعتمادبه‌نفس شما را تضعیف کنند.آن‌ها را به چشم موقعیت‌هایی برای تقویت اراده و تصمیم‌تان و سپس پشتکارتان ببینید.

این مطلب را ببینید:قدرت تداوم|نکاتی برای پرورش مداومت و پشتکار در انجام کارها

4.بر سختی‌ها غلبه کنید.

غلبه کردن بر سختی‌ها اعتمادبه‌نفس می‌سازد و آن‌را تقویت می‌کند.بهترین آهنگ‌ها،نوشته‌های ادبی،نقاشی‌ها و هر چیز دیگری توسط کسانی خلق شده‌اند که در اعماق دریاهای ناامیدی و پوچی غوطه‌ور شده و سپس بر آن‌ها غلبه کرده‌اند.تجربه‌ی غم و ناامیدی،و سپس غلبه‌کردن بر آن‌ها،باعث رسیدن به امید و پیروزی می‌شود.باعث می شود که تبدیل به چیزی بیش از آنچه که قبلا بودید شوید.

5.کاری را به انجام رسانید.

برای خودتان اهدافی را مشخص کنید و سپس به خود فشار بیاورید که به آن‌ها برسید.اعتمادبه نفس وقتی بدانید که به‌چیزی که ذهنتان را روی آن متمرکز کنید می‌رسید،فوق العاده بالا می رود.باعث می‌شود حس کنید هیچ‌چیزی جلودارتان نیست.به همین ترتیب،به تسلط دست پیدا کنید و آن را تجربه کنید.تجربه‌ی تسلط همان زمانی است که می ‌دانید برای رسیدن به یک موفقیت،به‌سختی کار کرده‌اید و زحمت زیادی را پای آن کار گذاشته‌اید.

6.شما اتفاقی نیستید که برایتان افتاده است.

شما آن‌کسی نیستید که فکر می‌کنید دیگران می‌بینندشما ا اتفاقاتی که برایتان می افتد تعریف نمی‌شوید.شما آن‌کسی هستید که خودتان می خواهید باشید-یک آدم با شخصیت،با عزت نفس بالا و با اعتماد به نفس.

7.با ترس‌هایتان روبه‌رو شوید.

هیچ‌چیز بیشتر از تسلیم ترس‌ها شدن اعتماد‌به‌نفس را نابود نمی‌کند.همه ترس را در زمان‌های مختلف تجربه می‌کنند؛به هر حال ما انسان هستیم.اما این را بدانید که روبه‌رو شدن با شرایط و موقعیت‌های مختلف با شجاعت و ثبات‌قدم،شخصیت ما را قوی می‌سازد و اعتمادبه‌نفس‌مان را بالا می برد.خودتان را در دل خطر بیاندازید!اگر از ملاقات افراد جدید ترس دارید،در رویدادهای اجتماعی شرکت کنید و غیره-اما نباید بنشینید کنج خانه و اخم کنید.انجام دادن باعث ساختن اعتمادبه‌نفس می‌شود.صدالبته که دفعات اول در شرایط جدید احساس خجالت‌زدگی می‌کنید و حتی ممکن است خودتان را هم خجالت‌زده کنید(برای خودم هم کم پیش نیامده.اَه چقدر بد بود)،با این وجود،هرچقدر بیشتر این‌کار را انجام دهید،بهتر و بهتر خواهید شد،و در نتیجه احساس بهتری هم راجع به خودتان خواهید داشت.

8.ظاهر خوب به معنی اعتمادبه‌نفس داشتن نیست.

بعضی از خوشگلترین و خوش‌قیافه‌ترین آدم‌های دنیا هم اعتمادبه‌نفس پایینی دارند.حتی مرلین مونرو که یکی از جذاب‌ترین زن‌های دوران محسوب می شد هم از نداشتن تصویر ذهنی مثبت راجع به خودش رنج می‌برد.او به اشتباه اجازه می‌داد عوامل خارجی،مثل تایید دیگران،ارزش درونی او را اثبات کنند.ظواهر زیبا شاید به شما کمک کنند که به طور موقتی نسبت به خودتان احساس خوبی داشته باشید،اما به هیچ‌عنوان کافی نیستند.

9.از خودتان به‌خوبی مراقبت کنید.

وقتی که اندامتان مناسب باشد،در سلامت کامل باشید،و در بهترین ظاهر خودتان به‌سر ببرید،احساس اعتمادبه‌نفس خواهید کرد.صدالبته که این مساله از مقایسه کردن خودتان با ظواهر دیگران متفاوت است.این مساله راجع به راحت بودن با خودتان است.همه وقتی اندامشان متناسب باشد،ظاهر آراسته داشته باشند و سالم باشند،جذاب به‌نظر می‌رسند.وقتی به خودتان می‌رسید،ظاهرتان خواهد درخشید.مطمئن باشید.

10.یاد بگیرید که گفتگوی درونی خوبی با خودتان داشته باشید.

همه‌ی ما لحظات سخت و بد را تجربه می‌کنیم.لحظات شک و تردید و گیج بودن.وقتی این اتفاق می‌افتد،ما باید یاد بگیریم چگونه اعتماد‌به‌نفس‌مان را بازیابی کنیم.یک راهش این است که به‌یاد بیاوریم که همه چنین لحظاتی را تجربه می‌کنند.یک راه دیگر آن به‌یادآوری موفقیت‌های گذشته،تصویرسازی برای نتیجه‌ی مورد نظرمان،و ادامه دادن به کار است.تمرین کردن باعث موفقیت می‌شود.

اعتمادبه‌نفس برای نیل به موفقیت در هر کاری بسیار ضروری است.

شما با انجام دادن،یادگرفتن،به‌دست‌آوردن و تداوم‌داشتن اعتمادبه‌نفس را به‌دست می‌آورید.