مسیر تغییر جهان از پس‌کوچه‌های دفتر و قلم می‌گذرد. با نوشتن می‌توان دنیا را تغییر داد. قبل‌ترها آنچنان به این مسئله باور نداشتم. اما اکنون باوری راسخ دارم.

دلایل بی‌شماری در ستایش نوشتن و نگارش می‌توان ردیف کرد. اما دلم نمی‌خواهد صرفا به کلیشه‌ها بپردازم. نیازی نیست. مگر دنیا نویسنده کم دارد که نیاز داشته باشد حرف‌های تکراری بشنود؟ خیر. تنها یک راه برای زدن حرف‌های جدید هست. آن هم این است که از پشت عینک خود به جهان بنگرم و از طریق آن بنگارم. در این صورت در کالبد نگاشته‌هایم روح دمیده خواهد شد.

با دوستی نادیده و ناشناخته صحبت می‌کردم. می‌گفت نوشته‌های تو باعث شده تا روزها و شب‌های دشواری را بگذرانم. بعضی شب‌ها هستند که صبح نمی‌شوند. نیاز به دوستی هست که دست‌هایت را بگیرد و از گذرگاه تاریکی عبورت دهد. نوشته‌های تو در نقش این دوست برای من ظاهر شدند و برای همین از تو سپاسگزارم.

خب، فکر می‌کنم رسالت خویش را در این زندگی به انجام رسانده‌ام. مگر رسالت من جز این است که با نوشتن، بتوانم به دیگران کمک کنم؟ مگر جز این است که زندگی را بگیرم، ورز دهم و نسخه‌ای تحمل‌پذیر از آن را تحویل دهم؟

فهرست مطالب

جهان=انسان

بالاتر گفتم که با نوشتن می‌توان دنیا را تغییر داد. به این گفته باور دارم. چرا که با نوشتن می‌توان یک انسان را تغییر داد. یک انسان یعنی یک دنیا. من انسان‌ها را به مثابه‌ی اقیانوسی می‌بینم. با همان رازواره‌ها و گوهرهای مدفون در اعماق. البته که دلیلی برای چنین نگرشی دارم.

هنگامی که می‌خواهم داستان بنویسم، یکی از دغدغه‌های اصلی‌ام، پرورش یک شخصیت است. در هنگام شخصیت پردازی، متوجه می‌شوم که حتی اتفاقی جزئی که در سال دوم دبستان در مدرسه برای شخصیت افتاده است، بر شخصیتی که اکنون دارد تاثیر می‌گذارد. پس چطور می‌شود که انسان‌ها شبیه به هم باشند؟ خیر. انسان‌ها هر کدام یک جهان هستند.

اگر بتوانم یک انسان را با نوشتن تغییر دهم و به او کمک کنم، تمام مسئولیت خویش را در قبال دنیا انجام داده‌ام. البته که نسبت به قبل حریص‌تر می‌شوم و می‌خواهم بیشتر و بیشتر تاثیر بگذارم. امیدوارم که همیشه این تاثیر مثبت باشد.

بنابراین، من نوشتن را همچون نردبانی می‌بینم که به مدد آن از چاه جهل و ناامیدی بیرون می‌جهم. سپس به مدد همین نردبان، به دیگران کمک می‌کنم که از این چاه خارج شوند. حتی اگر یک نفر باشد، من تمام تلاش خود را به کار خواهم بست.

به‌گمانم بعد از مطالعه‌ی این پست،خواندن مطلب زیر نیز برای شما مفید واقع شود:

مهم ترین تکنیک نویسندگی | چگونه از حواس پنجگانه در نوشته استفاده کنیم؟

اهمیت مطالعه کردن برای نوشتن

نداشتن ایده برای نوشتن